| Brand: | Razer |
| Model: | Phone |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Technology: | IGZO IPS LCD, 120Hz, 380 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 380 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 12 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 158.5 x 77.7 x 8 mm (6.24 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~810 USD |