| Brand: | Qtek |
| Model: | 8300 |
| Release Date: | 2005, August |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 850 |
| Memory | |
| Ram: | 32MB |
| Expandable: | MiniSD |
| Os Version: | 5.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 107.5 x 46 x 17.5 mm (4.23 x 1.81 x 0.69 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |