| Brand: | Poco |
| Model: | POCO X4 Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.67 ", 120Hz |
| Technology: | 6.67" AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | Main : 64MP / Selfie: 16MP |
| Selfie Specs: | 16MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 64GB / 128GB |
| Os: | Android 11 |
| Os Version: | 11 |
| Body | |
| Sim: | Standard SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint (Side-mounted) |