| Brand: | POCO |
| Model: | X4 GT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 6.6" |
| Resolution: | 1080 x 2460 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5080.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 8100 |
| Gpu: | Mali-G610 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 12 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.87 mm |
| Weight: | 200 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.3 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |