| Brand: | POCO |
| Model: | M6 Plus 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.79" |
| Resolution: | 1080 x 2460 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 108 MP |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5030.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 613 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 14 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.3 mm |
| Weight: | 205 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.4 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Purple, Silver |