| Brand: | Poco |
| Model: | Poco F7 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 1440 x 3200 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 5300 mAh |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12 GB, 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Weight: | 212 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Usd: | $756.00 |