| Brand: | Poco |
| Model: | Poco F7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inch |
| Resolution: | 1440 x 3200 pixels |
| Technology: | 6.67 inch |
| Main Specs: | 50 MP + 8 MP |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps |
| Selfie Specs: | 20 MP (wide) |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Chipset: | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| Gpu: | Adreno 750 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 160.3 x 75 x 8.1 mm |
| Weight: | 206 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Usd: | $629.00 |