| Brand: | POCO |
| Model: | F7 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.83" |
| Resolution: | 1280 x 2772 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 20 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6550.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 825 |
| Memory | |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB / 512GB |
| Os: | Android 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.2 mm |
| Weight: | 215 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth: | 6.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black, White, Silver |