| Brand: | POCO |
| Model: | F6 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 1440 x 3200 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 740 |
| Memory | |
| Ram: | 12GB / 16GB |
| Storage: | 256GB / 512GB / 1000GB |
| Os: | Android 14 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.21 mm |
| Weight: | 209 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth: | 5.3 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black, White |