| Brand: | POCO |
| Model: | F5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 15 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM7475-AB Snapdragon 7+ Gen 2 |
| Gpu: | Adreno 725 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB / 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Os: | Android 13 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.9 mm |
| Weight: | 181 g |
| Sim: | Nano Sim, eSIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth: | 5.3 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Blue, White |