| Brand: | POCO |
| Model: | F4 GT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 1080 x 2400 |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 20 MP |
| Capacity: | 4700.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 730 |
| Ram: | 8GB / 12GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.5 mm |
| Weight: | 210 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth: | 5.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Stealth Black, Cyber Yellow, Knight Silver |