| Brand: | POCO |
| Model: | C40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 6.7" |
| Resolution: | 720 x 1650 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB / 4GB / 6GB |
| Storage: | 320GB / 64GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.2 mm |
| Weight: | 204 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |
| Colors: | Midnight Black, Pacific Blue, Caribbean Green |