| Brand: | Plum |
| Model: | Whiz |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 111.4 x 57.1 x 16.1 mm (4.39 x 2.25 x 0.63 in) |
| Weight: | 63.8 g (2.22 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red, Blue, White |