| Brand: | Plum |
| Model: | Velocity II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.6 inches, 20.1 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~222 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6575M (65 nm) |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 110.5 x 64.5 x 12.4 mm (4.35 x 2.54 x 0.49 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Blue, Red |