| Brand: | Plum |
| Model: | Velocity |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6516 |
| Cpu: | 416 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 113.5 x 62.5 x 12.6 mm (4.47 x 2.46 x 0.50 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |