| Brand: | Plum |
| Model: | Trip |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~226 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 104 x 43.8 x 16.7 mm (4.09 x 1.72 x 0.66 in) |
| Weight: | 50.5 g (1.76 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, white black, white purple, white red, white blue, black orange, black red, black yellow, blac |