| Brand: | Plum |
| Model: | Tingle |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | MT 6253 chipset |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 113.7 x 58 x 12.8 mm (4.48 x 2.28 x 0.50 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Black, Blue, Magenta |