| Brand: | Plum |
| Model: | Ten 3G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8377 (40 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531u |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 246 x 175 x 10.2 mm (9.69 x 6.89 x 0.40 in) |
| Weight: | 550 g (1.21 lb) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Silver |