| Brand: | Plum |
| Model: | Tag 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum 7701B |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 126.5 x 55 x 15 mm (4.98 x 2.17 x 0.59 in) |
| Weight: | 82 g (2.89 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Gold |