| Brand: | Plum |
| Model: | Tag 2 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum 7715A |
| Cpu: | 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 123 x 53 x 13.7 mm (4.84 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/Micro-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Red, Blue, Orange |