| Brand: | Plum |
| Model: | Sync 4.0b |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 124.5 x 63.5 x 10.4 mm (4.90 x 2.5 x 0.41 in) |
| Weight: | 84.8 g (3.00 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Red, Blue |