| Brand: | Plum |
| Model: | Sync 4.0 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Body | |
| Dimensions: | 120.4 x 63.6 x 9.8 mm (4.74 x 2.50 x 0.39 in) |
| Weight: | 97g (3.42 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pi x els, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |