| Brand: | Plum |
| Model: | Switch |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.3 cm2 |
| Resolution: | 160 x 240 pixels, 3:2 ratio (~163 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 430 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6276 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 106.1 x 37 x 13.8 mm (4.18 x 1.46 x 0.54 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, Mi-Fi hotspot |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Blue, Green, White |