| Brand: | Plum |
| Model: | Strike |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6252 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 52 x 15 mm (4.41 x 2.05 x 0.59 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, white, red, blue, rose |