| Brand: | Plum |
| Model: | Star |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | Yes |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MTK6261D |
| Gpu: | No |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 112.5 x 48 x 12.8 mm (4.43 x 1.89 x 0.50 in) |
| Weight: | 46.5 g (1.66 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Lime, Orange, Pink, Red, White |