| Brand: | Plum |
| Model: | Spare |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~226 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 45 x 13.6 mm (4.02 x 1.77 x 0.54 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, dark red, dark blue, light blue, light red, purple, pink, green, orange, champagne |