| Brand: | Plum |
| Model: | Snap |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | QCIF@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@10fps |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 107.5 x 45.5 x 14.5 mm (4.23 x 1.79 x 0.57 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Purple, Red, Magenta, Champagne, Apple Green |