| Brand: | Plum |
| Model: | Slick |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum 6531 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 111 x 46 x 15 mm (4.37 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight: | 46 g (1.62 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Red, Blue |