| Brand: | Plum |
| Model: | Ram Plus LTE |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc T107 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 111.5 x 57.5 x 22 mm (4.39 x 2.26 x 0.87 in) |
| Weight: | 108.4 g (3.81 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Black/Orange |