| Brand: | Plum |
| Model: | Ram Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Reverse wired |
| Chipset: | Mediatek MT6261A |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 127.8 x 60.5 x 23.8 mm (5.03 x 2.38 x 0.94 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black/Silver, Black/Red |