| Brand: | Plum |
| Model: | Ram 9 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572M |
| Cpu: | Dual-core |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5 |
| Dimensions: | 133.4 x 64.4 x 15.8 mm (5.25 x 2.54 x 0.62 in) |
| Weight: | 109 g (3.84 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Black/Orange |