| Brand: | Plum |
| Model: | Ram 8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LEd flash |
| Main Video: | 240p@15fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 240p@15fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6276A |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 111.5 x 57.5 x 22 mm (4.39 x 2.26 x 0.87 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Black/Orange |