| Brand: | Plum |
| Model: | Ram 4 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6261D |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 133 x 61 x 19.3 mm (5.24 x 2.40 x 0.76 in) |
| Weight: | 107.3 g (3.77 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m Flashlight |
| Sim: | Dual SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Orange |