| Brand: | Plum |
| Model: | Ram 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6276W |
| Cpu: | 411 MHz |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 125.6 x 56.2 x 17 mm (4.94 x 2.21 x 0.67 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m Flashlight |
| Sim: | Dual SIM, (Mini-SIM) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Orange |