| Brand: | Plum |
| Model: | Ram |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 119 x 53 x 20 mm (4.69 x 2.09 x 0.79 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Orange, Red |