| Brand: | Plum |
| Model: | Phantom 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.72 inches, 84.4 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~188 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 155.9 x 75.8 x 10.4 mm (6.14 x 2.98 x 0.41 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Gold |