| Brand: | Plum |
| Model: | Phantom |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 165.5 x 84.2 x 8.8 mm (6.52 x 3.31 x 0.35 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Gold, Rose Gold, White |