| Brand: | Plum |
| Model: | Panther |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 1.44 inches, 6.2 cm2 |
| Resolution: | 240 x 160 pixels, 3:2 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes @10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes @10fps |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 80.9 x 38.6 x 21.5 mm (3.19 x 1.52 x 0.85 in) |
| Weight: | 47 g without battery (1.66 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Black, Red |