| Brand: | Plum |
| Model: | Orbit |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6516 |
| Cpu: | 416 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.1 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 104 x 57.3 x 11 mm (4.09 x 2.26 x 0.43 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Pink |