| Brand: | Plum |
| Model: | Optimax 8.0 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 210.6 x 121.7 x 8.7 mm (8.29 x 4.79 x 0.34 in) |
| Weight: | 305 g (10.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Black, White |