| Brand: | Plum |
| Model: | Optimax 13 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 250.8 x 158.8 x 10.2 mm (9.87 x 6.25 x 0.40 in) |
| Weight: | 510 g (1.12 lb) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Gold |