| Brand: | Plum |
| Model: | Link Plus |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Rockchip RK3188 |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 190.4 x 119 x 7.9 mm (7.50 x 4.69 x 0.31 in) |
| Weight: | 246 g (8.68 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black, White |