| Brand: | Plum |
| Model: | Kazzom |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 43 x 14.6 mm (4.02 x 1.69 x 0.57 in) |
| Weight: | 69 g (2.43 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Purple, Orange, Yellow, Orchid, Green ,White |