| Brand: | Plum |
| Model: | Hammer |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@10fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@10fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 116 x 52.8 x 19.8 mm (4.57 x 2.08 x 0.78 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Build: | Shock and splash resistant |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Orange, Camouflage |