| Brand: | Plum |
| Model: | Glow |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 112 x 61.5 x 12.9 mm (4.41 x 2.42 x 0.51 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |