| Brand: | Plum |
| Model: | Genius |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@10fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 320p@10fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 110 x 58 x 13.9 mm (4.33 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Orange, Green, Orchid, Yellow, Sky Blue |