| Brand: | Plum |
| Model: | Gator 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 152.2 x 75.5 x 14 mm (5.99 x 2.97 x 0.55 in) |
| Weight: | 225 g (7.94 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Yellow |