| Brand: | Plum |
| Model: | Gator 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 3700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 148 x 76.3 x 12 mm (5.83 x 3.00 x 0.47 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Orange |