| Brand: | Plum |
| Model: | Gator |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6572A |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 131.8 x 70 x 21.7 mm (5.19 x 2.76 x 0.85 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
| Sim: | Dual SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Black, Red |