| Brand: | Plum |
| Model: | Galactic |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.55 inches, 20.1 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~157 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 208 MHz MTK 6235 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 118 x 58.3 x 13.7 mm (4.65 x 2.30 x 0.54 in) |
| Weight: | 93.4 g (3.28 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black blue, black orange, black purple, white blue, white orange, white purple |